You are currently viewing Czarna suknia na ślub – czy ubierać ?

Czarna suknia na ślub – czy ubierać ?

Czarna sukienka na weselu – normalny, odpowiedni ubiór, zły omen, nietakt? Czy na wesele wypada ubrać czarną sukienkę? W tym wpisie zastanowimy się nad tym, czy to elegancko wystąpić na ślubie i weselu w czerni i skąd biorą się różne przekonania.

W tym artykule przeczytasz:

  • Dlaczego nie wypada ubrać czarnej sukienki na wesele
  • Dlaczego czarna sukienka na wesele to dobry pomysł
  • Jak wystylizować czarną sukienkę na wesele
  • Czy pannie młodej wypada ubrać czarną sukienkę

Czarna sukienka na wesele – symbolika koloru i dress code

Tradycyjnie na ślub panna młoda ubiera biel. To symbol dziewictwa, czystości. To ona jest tą delikatną i niewinną. Na wesele nie wypada więc ubierać koloru zarezerwowanego dla niej. Z kolei czerń, drugi zakazany kolor, w naszym kręgu kulturowym to kolor śmierci, nieszczęścia, żałoby po stracie bliskiej osoby. Można by powiedzieć, że ubranie czarnego może przynieść pecha – jest złym omenem dla młodych. Jeśli więc nie chcesz złamać zasad dress code’u i savoire-vivre’u, podaruj sobie czarny strój.

Ciekawostka: Stylizacja Victorii Beckham podczas ślubu Meghan Markle i księcia Harry`ego została uznana za niestosowną ze względu na bardzo ciemny kolor granatu.

Przesądy związane z czarną sukienką na wesele

Mówi się, że czerń na weselu może sprowadzić na państwa młodych nieszczęście. Jeśli więc jesteś przesądna i nie chcesz „kusić losu”, odpuść sobie tego typu stylizację.

Dlaczego warto założyć na wesele czarną sukienkę

Jeśli nie jesteś przesądna ani szczególnie przywiązana do etykiety, pewnie stwierdzisz, że okazujesz szacunek młodej parze inaczej niż zwyczajnie przez kolor ubrania. 

Jaką czarną suknię wybrać na wesele? Najlepiej coś eleganckiego, a jednocześnie subtelnego. Odpuść sobie modele, które nadadzą się na pogrzeb – zakrywające zbyt wiele ciała, z koronkami w stylu wiktoriańskim. Odpadają też kreacje zbyt wyzywając, np. mocno opinające sylwetkę czy pokazujące za wiele ciała. Sprawdzą się za to czarne sukienki z kontrastowymi akcentami takimi jak kolorowy wzór czy ciekawy kolorowy dodatek.

Z punktu widzenia psychologii ubioru – i zdrowego rozsądku – najważniejsze w doborze stylizacji jest samopoczucie w niej. Wybierając ubiór na wesele, skup się przede wszystkim na tym, jak czujesz się w danym stroju, jakie emocje w tobie budzi, co o sobie myślisz, będąc w nim. Jeśli czarny ubiór wyraża twoją osobowość najlepiej – wspaniale, postaw na niego.

Najważniejsze to czuć się dobrze. Jeśli jednak posiadasz piękne krągłości, ale z jakiegoś powodu się ich wstydzisz, czarna suknia sprawdzi się szczególnie u ciebie. Czarny optycznie wysmukla sylwetkę.

Kiedy nie ubierać czarnej sukienki na wesele

To dosyć proste – nie ubieraj na ślub i wesele czarnej sukni, gdy para młoda wyraźnie o to prosi, czy to na zaproszeniach czy w rozmowie. Przykładem może tu być ślub księżniczki Eugenii. Jednak nawet w brytyjskiej rodzinie królewskiej zdarzają się wpadki. Nie inaczej było i tym razem. Granatową sukienkę na wspomnianą okazją założyła, mimo łamania protokołu, księżna Meghan.

Jaką czarną sukienkę ubrać na wesele

Możesz wybrać czarną sukienkę do ziemi z lekkiego materiału.

Możesz wybrać też małą czarną na ramiączkach, to klasyk.

Możesz zdecydować się również na sukienkę w stylu boho z falbanami i poszerzanymi rękawami.

Warto też dobrać jakiś ciekawy dodatek. Sprawdzi się torebka – na długim ramiączku albo kopertówka. Dobrą opcją będzie też ciekawa biżuteria – delikatna i dyskretna albo właśnie duża i wyrazista. Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie dodatku w innym niż czarny, kontrastowym kolorze.

Czarna suknia ślubna – czy wypada

Jesteś panną młodą i rozważasz ubranie czerni? Odważnie! To na pewno o wiele ciekawsza opcja niż biel. Biel pasuje bardziej – ze względu na skojarzanie z tym kolorem oraz tradycję, ale nikt nie zakazuje czerni. Ba, kiedyś to był standard! Do połowy XIX wieku to właśnie czerń była zarezerwowana na ślubny kobierzec. W bieli chowano ciała, a w eleganckiej czerni szło się do ołtarza. Aż do 1840 roku, kiedy to królowa Wiktoria założyła białą suknię do ślubu. Wzbudziła niemałe kontrowersje, ale kobiety zaczęły ją naśladować – taka historia.

Czarna suknia na ślub, czy to u gościni czy u panny młodej, to odważny wybór. Jest jednak na niego miejsce. Najważniejsze to czuć się dobrze w swoim stroju – a wtedy też dobrze się w nim wygląda. Pamiętaj, że twój komfort jest najważniejszy. Dzięki odpowiedniemu – to jest podobającemu się tobie – ubiorowi zapewnisz sobie świetny humor na weselną zabawę.

Dodaj komentarz