You are currently viewing Jak prać swetry, żeby długo nam służyły?

Jak prać swetry, żeby długo nam służyły?


Swetry, kto ich nie kocha? Ja osobiście jestem wielką fanką i uwielbiam każdą porę roku, w której mogę jakiś założyć. Są miękkie, wygodne i wyglądają dobrze na każdej sylwetce. Niestety, dość szybką mogą się zniszczyć, jeżeli nieodpowiednio o nie zadbasz. Ile razy zdarzyło ci się wyciągnąć zmechacony sweter z pralki? Mi mnóstwo. Ale świadoma pielęgnacja pozwoli nam tego uniknąć i cieszyć się nimi przez dłuższy czas. Oczywistym jest to, że każda odzież ma w pewnym momencie koniec dla swojej używalności, ale ważne jest to, aby ten czas jak najbardziej wydłużyć, w czym postaram się wam pomóc.

Jak prać wełniane swetry?

Wełniane swetry, wszyscy je uwielbiamy. Są miłe i miękkie w dotyku, a do tego dobrze się prezentują w chłodniejsze dni. Idealne na jesień, zimę, wiosnę, a nawet na nie najcieplejsze letnie wieczory. Wełna jest naturalnym włóknem, pozyskiwanym głównie z sierści owiec i jagniąt, a o wszystko co naturalne, trzeba szczególnie dbać, ponieważ jak wszyscy wiemy, łatwo ulega zniszczeniu. Czy zdarzyło Ci się kiedyś wrzucić wełniany sweter do pralki razem z resztą ubrań i wyciągnąć nie dość, że sfilcowany, a do tego znacznie zmniejszony sweter? Nawet najdroższy sweter może nadawać się do wyrzucenia lub, ewentualnie, do luźnej stylówki po domu, jeżeli nie będzie się o niego odpowiednio dbać. Piorąc wełniane swetry należy być przede wszystkim delikatnym, wełna nie lubi mocnego tarcia, wysokiej temperatury i mocnych detergentów. Przy praniu tego delikatnego materiału postaw na dobre, sprawdzone i naturalne środki piorące. Pod żadnym pozorem nie wykręcaj wełnianego swetra, aby pozbyć się nadmiaru wody! Najlepiej suszyć je na płasko, podkładając pod nie ręcznik. Nie wieszaj również swetra na suszarce jak pozostałych części garderoby. Możesz prać swój sweter ręcznie, ale jak najbardziej możesz użyć też do tego pralki. Wystarczy postawić na odpowiedni program, który posiada większość pralek,  jeżeli jednak twoja pralka nie pobłogosławiła cię takim programem, poszukaj takiego do delikatnych tkanin, który nie przekracza 30°C. Nie stosuj prania wstępnego, ani wirowania, ponieważ może to rozciągnąć materiał. Jeśli zastosujesz się do tych porad, będziesz mógł cieszyć się swoim wełnianym swetrem przez długi czas!

Jak prać swetry z akrylu?

Na samym początku warto wspomnieć, że akryl nie jest szczególnie trwałą tkaniną. Akrylowe swetry świetnie imitują te wełniane, a dodatkowo, cena takiego swetra jest bardziej przystępna. Nie należy on do odzieży, która przetrwa z nami latami, ale jego cena i wygląd bywają dość przekonujące dla przeciętnego konsumenta. Nietrwałość akrylowych swetrów może być również pod pewnym względem zaliczana do jego zalet. Zapytacie pewnie, jak przymiotnik taki jak nietrwałość, możemy zaliczyć do plusów? Każdemu z nas nudzą się po pewnym czasie elementy naszej garderoby, niektóre szybciej, niektóre wolniej, przestajemy je ubierać, wrzucamy w głąb szafy i zapominamy. Jeśli postawimy na sweter akrylowy łatwiej będzie nam się z nim rozstać, gdy ulegnie on zniszczeniu lub po prostu, przestaniemy o nim myśleć wybierając stylizacje. A wiadomo, łatwiej się rozstać ze swetrem, który kupiliśmy za osiemdziesiąt złotych niż z tym za dwieście złotych😊 Pamiętajcie jednak, że jeśli któryś z elementów waszej garderoby dalej nadaje się do noszenia, a to po prostu wy nie macie ochoty już w nim chodzić, zawsze możecie dać mu drugie życie. Kończąc już ten dość długi wstęp, wróćmy do tego jak dbać o ten materiał, aby służył nam jak najdłużej, bo koniec końców nie chodzi o to ile pieniędzy wydaliście, a jak prezentuje się wasza odzież, oby jak najlepiej przez jak najdłuższy czas. W tym wypadku wysokie temperatury również się przeciwwskazane, ponieważ sprawią, że nasz sweter szybciej ulegnie rozciągnięciu czy zmechaceniu. Najlepiej postawić na jakiś delikatny program i unikać wirowania. Jeżeli nie chcesz, aby rękawy twojego swetra się wydłużyły, postaw na poziome suszenie, nie wyciskaj go po praniu, tylko delikatnie odsącz wodę, np. ręcznikiem.

Jak prać swetry z wiskozy?

Wiskoza jest włóknem roślinnym pozyskiwanym chemicznie. W porównaniu do naszego poprzednika, akrylu, ten materiał jest bardziej oddychający, a co za tym idzie, jego cena również będzie trochę wyższa. Aczkolwiek, swetry z wiskozy są dość łatwo dostępne, a cena nie zbija z nóg, tak jak w przypadku wełny. Jak wszystkie swetry, niestety, wiskoza jest dość łatwo podatna na zniszczenia, jeśli dbasz o nią w nieodpowiedni sposób. Wiadomo, że wszystkie swetry najlepiej byłoby prać ręcznie, ale kto w obecnych czasach ma na to czas? Pralka nie jest naszym wrogiem, jeżeli tylko użyjemy jej w odpowiedni sposób. Zanim umieścisz daną odzież w pralce, obróć ją dla bezpieczeństwa na lewą stronę, unikniesz w ten sposób znacznej ilości zaciągnięć. Szczególnie ważne jest, aby odpuścić sobie wszystkie mocne środki chemiczne jak np. odplamiacz. Jeżeli sweter jest gruby i po praniu będzie mocno nasiąknięty wodą, polecam również, tak jak w poprzednich przypadków, suszyć go na płasko. Jeśli chodzi natomiast o prasowanie, ten materiał niestety łatwo ulega zagnieceniom, więc to naturalne, że często będziemy sięgać po żelazko. Wiskoza jest łatwo podatna na odgniecenia, więc ubranie prasujemy obracając go na lewą stronę.

Podsumowując cały ten artykuł, podam wam kilka wskazówek co można, ale również czego powinniśmy unikać podczas pielęgnacji wszystkich swetrów. Wiadomo, że każdy materiał jest inny i należy o niego dbać w inny sposób, ale jeżeli zastosujecie się do poniższych wskazówek, na pewno na tym nie stracicie.

  • Pierzcie swoje swetry w niskich temperaturach i przy użyciu delikatnych programów
  • Pamiętajcie, aby nie używać mocnych detergentów, postawcie na sprawdzone środki do prania
  • Zapomnijcie o wirowaniu, czy jakimkolwiek mechanicznym suszeniu waszych swetrów!
  • Najlepiej suszcie tą część odzieży na płasko, a nadmiar wody odsączajcie za pomocą ręcznika
  • Czytajcie zalecenia producenta przed pierwszym praniem, bywa to bardzo pomocne😉
  • Prasujcie je, uprzednio odwracając na lewą stronę

Zobacz nasze swetry

Swetry klasyczne Swetry w paski Swetry rozpinane Swetry oversize Kardigany

Dodaj komentarz