You are currently viewing Jak znaleźć własny styl. Czy istnieje coś takiego jak własny styl ubierania się?

Jak znaleźć własny styl. Czy istnieje coś takiego jak własny styl ubierania się?

Własny styl to coś, o czym wiele się mówi w modzie. Kto go ma, a kto może go mieć? Czy trzeba wykazać specjalne zdolności do posiadania własnego stylu? O tym w dzisiejszym wpisie.

Własny styl – co to jest

Z modą to jest trochę tak jak z językiem. Stylizacja językowa, np. archaizacja, to próba odtworzenia języka średniowiecza, czegoś obcego autorowi. Styl zaś ma każdy autor. W modzie – outfit to stylizacja, to próba naśladowania czegoś lub kogoś. Z kolei styl to coś, co ma każda z nas w sobie. Nie trzeba do tego być jakąś czy myśleć w jakiś konkretny sposób, zachowywać się. Twój styl już jest w tobie.

Dlaczego warto ubierać się zgodnie ze swoim stylem – ponieważ to:

  • poprawia humor,
  • wpływa na samoocenę,
  • dodaje pewności siebie,
  • daje świadomość i akceptację swoich słabych i mocnych stron,
  • pozwala wyróżnić się z tłumu.

Jak odkryć własny styl

Ze stylem to jest tak, że każdy go ma, ale nie każdy go odkrył. Nie każdy jest też tym zainteresowany, niektórzy wolą dobierać ubrania pod wpływem impulsu i to też jest okej. Jeśli jednak chciałabyś poznać swój styl, mamy na to kilka sposobów.

1. Poznaj swoją estetykę

Na potrzeby tego ćwiczenia możesz wykorzystać stare gazety, z których zrobisz wycinankę. Dodaj do niej elementy, które ci się podobają. Nie same ciuchy, na tym etapie w ogóle nie musi tu być ubrań – po prostu zastanów się, co ci się wizualnie podoba. Jakie kolory, faktury. Poznaj swoją własną estetykę.

2. Określ swój styl na tle innych

Wyszukaj w necie listę stylów i ustosunkuj się do nich. Na ile przekonuje się skandynawska bezpłciowość ubrań, na ile klasyka Francuzek, na ile styl boho, a na ile lolita? Wiedząc, jakie są ogólne style, łatwiej będzie ci odkryć twój własny.

3. Pomyśl o swoich potrzebach

Pierwsza część to potrzeby związane z twoim trybem życia. Zastanów się – ile czasu zajmuje ci praca? Jakiego typu masz obowiązki, czy wykonywanie ich wymaga specjalnego ubrania? Ile czasu zajmuje czas wolny – i co w nim robisz? Wychodzisz ze znajomymi na miasto, uprawiasz sport, chillujesz w domu?

Druga kwestia to osobiste potrzeby. Może jesteś zmarźlakiem – i w twojej szafie powinno być więcej swetrów?

4. Inspiruj się i próbuj

Daj się zainspirować światu mody. Pokazy, wystawy sklepowe, najpopularniejsze ubrania we wszystkich sieciówkach – obserwuj modę, patrz, co się w niej dzieje i wybieraj z trendów to, co ci odpowiada. Inspiruj się również innymi – możesz do swojego stylu wcielić coś charakterystycznego dla stylu cudzego.

5. Zadbaj o swoją szafę

Trudno podążać za swoim stylem, gdy w szafie ma się chaos. Najpierw uporządkuj swoje rzeczy, a później korzystaj z tych, które naprawdę chcesz zachować albo kupuj nowe.

6. Baw się akcesoriami

Akcesoria to świetne uzupełnienie stylizacji, a więc element stylu. Możesz wybierać spośród szalików, apaszek, gawroszek, torebek, butów… Tyle jest tego! Co stanie się typowym dla ciebie i twojego stylu?

7. Podczas zakupów myśl zestawami

Łatwiej jest kupować mądrze, gdy kupujesz elementy nie oddzielnie, a myśląc o zestawie. Nie chodzi tu broń Boże o kupowanie kilku elementów – chodzi o zastanowienie się, jak dany element wpasuje się do twojej szafy i jakie stylizacje będziesz mogła z nim tworzyć.

8. Pozwalaj sobie na błędy

Nie od razu styl zbudowano – czy jakoś tak to szło. Styl to coś, co jest w nas, ale często ukryte. To coś, co się odkrywa. Nieraz trwa to latami. Trudno więc od samego początku będzie ci kupować same trafne rzeczy – bo czasem kupisz czy dostaniesz coś, co wydaje ci się do ciebie pasować, ale okazuje się, że jednak jakoś ci nie leży. Ucz się na błędach!

9. Wybieraj ubrania dobrej jakości

Podstawą stylu są ubrania – warto, by były z tobą jak najdłużej. Skoro już namęczysz się przy szukaniu odpowiedniego elementu, naprawdę pasującego do twojego stylu, szkoda byłoby go wkrótce stracić.

10. Pamiętaj, że styl zmienia się z wiekiem.

Styl to coś, co ciągle poznajemy – bo jest głęboko w nas, ale także się zmienia. Z wiekiem nasze potrzeby się zmieniają, czasem też gusta – to wymusza zmianę na stylu.

Życzymy ci powodzenia w poszukiwaniu twojego własnego stylu. Wierzymy, że tych kilka rad pomoże ci dotrzeć do twojego wnętrza i zlokalizować własny styl, który już masz w sobie!

Dodaj komentarz