You are currently viewing Koszula z piórami przy rękawach – hit czy kit?

Koszula z piórami przy rękawach – hit czy kit?

Mam wrażenie, że ostatnio w każdym sklepie odzieżowym widzę pióra. Kolorowe topy z piórami, spodnie wykończone piórami na nogawkach czy nawet jeansy z piórami. Skąd to zainteresowanie piórami teraz? W ogóle dlaczego pióra są obecne w modzie? Postanowiłam wygooglować ten temat. Nie spodziewałam się, że to będzie taka ciekawa historia. 

Skąd się wzięły pióra w modzie – kawałek historii

Jednym z pierwszych, którzy wykorzystywali pióra jako ozdoby byli Neandertalczycy około 60 roku p.n.e. W późniejszym czasie piór ptaków we włosach używali Egipcjanie oddając w ten sposób hołd bogini porządku, harmonii i sprawiedliwości. Symbolem bogini Maat było białe strusie pióro. Im bardziej niedostępne i niezwykłe przedmioty dekoracyjne tym wyższa ranga społeczna ich właściciela. Przykładowo rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej używali piór jako nakryć głowy, które były symbolem ich osiągnięć oraz statusu. Pióra były uznawane za coś co miało wielkie znaczenie magiczne oraz duchowe.

Kojarzycie karnawałowe maski z piórami? To właśnie za sprawą corocznych obchodów karnawału w Wenecji pióra stały się popularną ozdobą w XII wieku. Nie były tylko ozdobą, tak naprawdę wenecjanie nosili je ponieważ chcieli ukryć swoją tożsamość, by móc oddać się nielegalnym zabawom podczas karnawału. W późniejszych latach pióra rozsławili w całej Europie rycerze za sprawą wypraw krzyżowych w średniowieczu. Pióra noszone podczas bitwy wskazywały pochodzenie etniczne, bogactwo oraz status społeczny.

Kilka wieków później przywiezione przez Portugalczyków do Brazylii tradycje karnawałowe bardzo szybko z formalnych balów klasy wyższej zostały przyćmione przez pełne tańców, muzyki i kostiumów obchody Afro-Brazylijczyków. Połączeniem tych dwóch światów są znane wszystkim parady karnawałowe przechodzące przez ulice Rio de Janeiro na czele których stoją tancerki ubrane w pierzaste i błyszczące kostiumy.

Jak nosić pióra na co dzień?

W codziennych stylizacjach postawiłabym na coś delikatniejszego niż pierzaste boa albo kapelusz z piórami. Latem świetnym wyborem będzie kolorowy top z piórkami – pasuję na randkę i na imprezę. Coś bardziej eleganckiego i na poważniejszą okazję np. wesele, wybrałabym mini sukienkę wykończoną na dole piórami. Do pracy stawiam na prostą koszulę z piórkami przy rękawach. I to właśnie z koszulą stworzyłam dwie stylizacje.

  1. Różowa koszula z piórami + czarne szerokie spodnie
  2. Beżowa koszula z piórami + brązowe skórzane spodenki
Beżowa koszula z piórami przy rękawach
Beżowa koszula z piórami przy rękawach
Różowa koszula z piórkami przy rękawach
Różowa koszula z piórkami przy rękawach

Dodaj komentarz